Uusi liigakausi on taas kohtapuoliin alkamassa. Kuten niin usein ennenkin, taloustilanne on jälleen kauden alkaessa äärimmäisen tiukka. Mietimme yhdessä, miten mahdostaisimme seuran tukemisen helposti. Yrityksille kumppanuuspaketit (ja myöhemmin talvella LP-seminaari) luovat mahdollisuudet tälle, mutta yksityishenkilöillä mahdollisuuksia on käytännössä ollut kausikortit, fanituotteet ja kannatusjäsenyys. Tälle kaudelle halusimme laajentaa tarjontaa.
Nik toi esiin idean, jota Viteos NUC on toteuttanut menestyksekkäästi Sveitsissä – Club 50. Sen tavoitteena oli alun perin löytää 50 jäsentä klubiin, jonka jäsenyys maksaa 1000 Sveitsin frangia vuodessa, ja näin tuoda merkittävä potti resursseja lisää seuran käyttöön. Nykyisellään klubi on laajentunut yli 100 jäseneen, jotka maksavat 1250 frangin kausimaksua erilaisista eduista.
Klubin tuominen sellaisenaan Suomeen tuntui hieman kunnianhimoiselta, minkä takia lähdemme hieman varovaisemmin tavoittein liikkeelle. Tästä syntyi LPKlubi, jossa on aluksi kaksi tasoa:
- Hopea (299 €):
- Kaikki LP Kangasalan kotiottelut kaudella 2025-26 (ml. runkosarja, Suomen Cup, pudotuspelit) klubilaisille varatuilla pääkatsomopaikoilla
- Peliennakkotilaisuuksia ja pelaajatapaamisia klubilaisille
- Klubialennuksia joukkueen yhteistyökumppaneilta
- 20 % alennus fanituotteista
- Kulta (499 €):
- Kaikki hopeatason edut
- Sisäänpääsy LP-semmaan
- Joukkueen vetämä kahden tunnin lentopallokurssi
- VIP-pelitilaisuudet puoleen hintaan
Lisäksi kultajäsenyyteen on tarjolla perhejäsenyys 799 euron hintaan sisältäen jäsenyyden kirjaimellisesti koko perheelle – kahdelle aikuiselle ja max. kolmelle alaikäiselle lapselle.
On kuitenkin selvää, että kaikilla ei ole mahdollisuuksia tai kiinnostusta Klubin tarjoamiin lisäetuihin. Siksi perinteinen kausikortti (numeroimattomat paikat, sisältäen runkosarjan pelit) on edelleen tarjolla 149 euron hintaan. Lisäksi seuran kannatusjäseneksi pääsee edelleen normaalilla 50 euron vuosimaksulla.
Taloudellinen tukeminen ei kuitenkaan ole mahdollista kaikille. Toinen aivan yhtä tärkeä resurssi seuralle on tekijät. Ilman tekijöitä ei ole seuraa eikä joukkuetta. Tämän vuoksi kaikkien panos on äärimmäisen tärkeää. Jos siis itseltäsi löytyy edes pieni määrä vapaa-aikaa käytettäväksi hyvään tarkoitukseen, niin ilmianna itsesi tai kaverisi. Tällä hetkellä meillä on pulaa tekijöistä ainakin seuraavissa tehtävissä:
- Myynnin ja kumppanuuksien koordinointi
- Lipunmyynti
- Makkaranpaisto
- Tapahtumakoordinointi
Mikään tehtävistä ei edellytä suurta tai jatkuvaa panosta ja ne voidaan räätälöidä juuri sinun mahdollisuuksiesi mukaan.
Ota yhteyttä talkoilun osalta Jarkkoon (jarkko@jlaine.net, 0503588858)