Pitkäperjantai-iltana Kuopion ISLVI-Areenalla nähtiin hieno lentopallotapahtuma, joka päättyi kotijoukkueen kannalta onnellisiin juhliin. Täysin ei vierasjoukkueenkaan kannata päätä työntään puskaan sillä tapa, millä tappio tuli, oli pääosin vastustajan hyvyyttä. Finaalien arvoista lentopalloa, jossa pisteistä joutuu tappelemaan oikein toden teolla.
Avauskokoonpanot:
LP Kangasala: Ahtola, Rekola, Jalonen (C), Pöllänen, Laukkanen, Pyhäjärvi ja Penttilä (L)
Puijo: Palmer, Tosi, Robinson, Subotic, Räty, Tikka (C) ja Help (L)
Ottelun avauserä oli vielä, varsinkin erä alkupuolesta, tunnustelevaa, eikä suuria eroja nähty puolin tai toisin. Erän puolen välin tienoilla LP sai perättäisten onnistumisien summana raavittua kasaan kolmen pisteen eron, joka kantoi aina erän loppuun asti. Ensimmäinen erä LP:lle 23-25.
Toiseen erään LP lähti räväkämmin ja onnistuikin nappaamaan heti jopa 1-5-johtoaseman erän alkupuolella. Puijo joutui reagoimaan tilanteeseen aikalisin ja pelaajavaihdoin. Erän puolivälin lähestyessä Puijo sai kuitenkin pelistä yhä paremmin kiinni ja kiri eroa jo pariin pisteeseen. 2-3 pisteen erolla mentiinkin hyvä tovi, kunnes kotijoukkue tuli erässä tasalukemiin 21-21. Tästä alkoikin sitten loppuerän trilleri, jossa valitettavasti myös virheet näyttelivät isoa osaa, puolin ja toisin. Puijo vei erän lopulta 29-27 kun viimeinen torjuttu hyökkäyspallo putosi kuin putosikin juuri ja juuri kentän rajojen sisään.
Pitkälle erätauolle lähdettiiin siis erälukemista 1-1, ja se oli tänään ottelun yksi käännekohdista. Kangasala pystyi saamaan vahvan vaihteen myös ottelun kolmannen erän alkupuolella, johtaen erää jo 4-8. Sama kaava toistui kuitenkin edelliserästä. Puijon taistelu toi kotijoukkueen tasoihin 20-20 ja loppuerä oli oli vain loppulukemien hakemista, tällä kertaa ne kirjattiin Puijolle 25-22. Ensimmäistä kertaa ottelussa nähtiin yli 2 pisteen erävoittaja.
LP vaihtoi neljänteen erään Eevi Lehmuksen kentälle. Ottelun neljäskin erä noudatteli illan tuttua kaavaa, LP otti erän alkupuolella johtoaseman, mutta luopui siitä erän vanhetessa Puijolle. Neljännessä erässä johto ehti olemaan jo viisi pistettä, mutta näin vaan jo 26 pallon jälkeen peli oli tasan 13-13. Puijo otti tästä ohjat käsiinsä ja LP yritti roikkua mukana. Loppulukemat 25-21 ja koko ottelu kotijoukkueelle 3-1.
Pekka Seppänen: ”Jälleen oli tasainen ja pienten marginaalien ottelu, onnistuimme pariin otteeseen nousemaan tappioasemasta erävoittoon. Molemmat joukkueet paransivat vastaanottoaan verrattuna ensimmäiseen otteluun ja se näkyi myös hyökkäyksissä.”
Nikolas Buser: ”Oli hienoa pelata tuhannen ihmisen edessä! Erot ovat marginaalisia ja meillä oli tilaisuutemme nin toisessa, kolmannessa kuin neljännessäkin erässä, mutta emme saaneet pidettyä johtoasemaa erävoittoon asti. Molemmat joukkueet pelasivat ajoittain erittäin hyvin ja huomenna on vuorossa uusi yritys.”
Tilastot:
Puijo
Palmer 24/+14
Tikka 15/+7
Tosi 14/+7
Kangasala
Pöllänen 17/+12
Rekola 15/+11
Laukkanen 10/+7
Syöttö (ässät/virheet):
Puijo 4/15
Kangasala 7/14
Vastaanotto (pos-%):
Puijo 51
Kangasala 45
Torjunnat:
Puijo 8
Kangasala 11
MVP:t
Aniah Palmer, Puijo
Viivi Pyhäjärvi, LP Kangasala
Katsojia 949.