Kolme kovaa vahvistusta tuovat kokemusta ja nuoruuden intoa

LP Kangasala on tehnyt kolme merkittävää pelaajasopimusta ja joukkue alkaa olla liki valmis tulevaan Mestaruusliiga-kauteen. Ryhmään liittyvät kokenut passari Roosa Rautio, keskitorjuja Assi Vainikka sekä nuori virolainen lupaus Mariliis Lipand. Päävalmentaja Nikolas Buser kuvailee uusia pelaajia innostuneesti ja uskoo heidän tuovan joukkueeseen niin kaivattua kokemusta, kilpailua kuin potentiaaliakin.

Joukkueen passarikaarti täydentyy kokeneella Roosa Rautiolla. Päävalmentajan mukaan Rautio oli täydellinen lisäys joukkueeseen erityisesti Emmi Jalosen siirryttyä Ranskaan.

”Roosa on loistava valinta meille, ja me olemme loistava valinta hänelle. Hän halusi muutenkin Tampereelle, ja kun Emmin siirto Ranskaan varmistui, etsimme kokenutta suomalaista passaria täydentämään passarilinjaamme”, Buser kommentoi.

Rautiolla on runsaasti kokemusta Yhdysvaltojen yliopistosarjoista sekä Suomen Mestaruusliigasta. Hänen vahvuuksiinsa kuuluvat nopea passitempo, hyökkäyspelin johtaminen ja johtajuusominaisuudet, joita aiemmat kapteenin roolit ovat hioneet. ”Hän tuo mukanaan ominaisuuksia, jotka auttavat joukkuetta kasvamaan kauden aikana. Yhteistyö toisen passarimme kanssa on jo alkanut hyvin, ja odotan innolla, kuinka he kirittävät toisiaan uusiin korkeuksiin.”

Kokemusta ja uteliaisuutta keskiosastolle

Keskitorjuja Assi Vainikka tuo joukkueeseen paitsi Mestaruusliiga-kokemusta, myös elämänkokemusta, jota päävalmentaja pitää tärkeänä voimavarana muuten nuorelle joukkueelle.

”Kun viime kauden joukkueesta lähti paljon kokemusta, oli tärkeää saada tilalle useita suomalaisia pelaajia, joilla on kokemusta Mestaruusliigasta. Assi sopi tähän profiiliin erinomaisesti”, Buser toteaa.

Vainikan uteliaisuus ja halu ymmärtää pelin syitä ja seurauksia saavat kiitosta. ”Hänen avoimuutensa ja halunsa tulla valmennetuksi on ollut virkistävää. On mielenkiintoista nähdä, kuinka paljon hän voi kehittyä kauden aikana. Ehdottomasti hieno lisäys tasaiseen ja kilpailulliseen keskitorjujiemme ryhmään.”

Tulevaisuuden tähti Virosta

Kolmas uusi kasvo on nuori ja potentiaalinen virolainen hakkuri Mariliis Lipand. Päävalmentaja näkee hänessä valtavasti potentiaalia nousta korkealle tasolle, mutta korostaa, että töitä on vielä paljon edessä niin teknisesti kuin fyysisestikin.

”Tällä ensimmäisellä kaudella keskitymme auttamaan häntä liikkumaan tehokkaammin ja rakentamaan vankan pohjan voimaharjoittelussa. Kun hän saa lisää voimaa ja parantaa hyppy- sekä lyöntivoimaansa, tästä pitkästä nuoresta naisesta tulee merkittävä uhka hakkurin tontilla”, päävalmentaja visioi.

Lipandin asenne on tehnyt valmentajaan vaikutuksen. ”Mari on hyvin avoin valmennukselle, haluaa ymmärtää mitä häneltä odotetaan ja laittaa heti hihat heilumaan parantaakseen. Olen erittäin innoissani hänen saapumisestaan. Meillä on nyt Veeran ja Mariliin myötä kaksi erittäin lupaavaa nousevaa tähteä hakkurin paikalle, ja odotan innolla näkeväni, kumpi heistä ottaa avauskuusikon paikan.”

Author: Juuso Koro

Share This Post On