Kangasala parempi Sieväsen juhlaottelussa

LP Kangasala ja Nurmon Jymyvolley pelasivat lauantaina poikkeuksellisesti liigaottelunsa Mäntyharjulla. Syynä oli Kangasalan monivuotinen libero ja tukipilari Tiiamari ”Tintti” Sievänen, jonka juhlaottelu järjestettiin hänen kunniakseen Tintin kotikunnassa. Lähes 400 päinen yleisö saikin viihdettä ihan koko rahan edestä.

Selkeänä altavastaajana otteluun lähtenyt Jymy aloitti ottelun ennakkoluulottomasti ja paljon virheitä tehnyt Kangasala joutui tunnustamaan Nurmolaiset paremmakseen usean jatkopallon jälkeen 27-29.

Toiseen erään sisuuntunut Kangasala sai isomman vaihteen päälle heti alkuun. Netta Rekola teki hyvää jälkeä syöttöruudussa ja avauserän lopulla kentälle vaihdettu Viivi Pyhäjärvi alkoi myös löytää tehonsa ja erä Kangasalle selkein 25-15 lukemin.

Kolmas erä näytti jo toisen erän toisinnolta, mutta sitten jotain tapahtui ja Kangasala menetti otteensa täysin. Erää selkeästi johtanut kotijoukkue suli ratkaisuvaiheessa pahoin ja Jymy vei erän lopulta jatkopalloilla 24-26.

Neljäs erä alkoi tasaisissa merkeissä. Jälleen tarvittiin Netta Rekolaa syöttöruutuun että Kangasala sai tarvittavan eron vierailijaan ja erä kotijoukkueelle 25-18 ja näin ottelun voittaja ratkaistiin viidennessä erässä.

Viides erä oli tasainen kuten ottelun kuvaan kuului. Jatkopalloille mentiin ja Jymy sai jopa kolme ottelupalloa, mutta Kangasala oli päättänyt että se ei tällä viikolla ottelua häviä. Torstain tapaan se nousi sillasta ja vei viidennen erän luvuin 18-16 ja koko ottelun siis 3-2.

Morgan Bossler, Jymy :
– Hyvä taistelu, olen ylpeä meidän joukkueesta ja yksikin
piste voi olla tärkeä. Usko Playoff paikkaan elää niin
kauan kun se matemaattisesti on mahdollista.

Jukka Tuovinen, Jymy :
– Sekava ottelu oli molemmin puolin ja vähän tuomareitakin
myöten. Oli paikat ottaa ainakin kaksi pistettä mutta näin
tällä kertaa.

Heini Ahtola, Kangasala :
– Hienosti käännettiin vielä ottelu vaikka tuo kolmas erä
tyrittiin ihan itse. Tällaiset taisteluvoitot kuin tänään
ja torstaina kasvattivat varmasti itseluottamusta kevään
tärkeitä pelejä ajatellen.

Nikolas Buser, Kangasala :
– Aika väsynyt on juuri nyt. Kaksi pitkää ottelua takana
mutta joukkue osoitti luonnetta kääntämällä ne voitoksi.
Tintti ansaitsi juurikin juhlaottelun täällä, nämä ovat
isompia juttuja kuin yksittäiset pelit.

Parhaat pelaajat : Bossler, Jymy ja Ahtola, Kangasala
ProLibero : Laura Penttilä, Kangasala

Author: Juuso Koro

Share This Post On